Serwis High Performance

TORN
Archiwum

USA vs Europa czyli Mistrzostwa Świata O-125, O175 i O-250 na Florydzie.

W niedzielę 26.10 zakończyły się rozgrywane w Lake Alfred na Florydzie Motorowodne Mistrzostwa Świata.

1100R Yvone KoenigMistrzostwa Świata w Lake Alfred okazały się wielkim sukcesem zawodników z Europy , zdobyli oni wszystkie dziewięć  medali w wyścigach o tytuły njlepszego zawodnika globu U.I.M.  W klasie O-125 wystartowało 19 zawodników najlepszy wynik 47,40 sek. na treningu czasowym uzyskał Amerykanin  Billy R.Allen., drugi czas 47,44 sek. uzyskał Francesco Marsala (Włoch), a trzeci 48,83 sek. Giuseppe Rossi ( Włochy ). Podczas wyścigów reprezentant gospodarzy musiał jednak uznać wyższość zawodników  z Europy zajmując dopiero siódmą lokatę . Najwyższą ilość punktów 1025 zdobył Francesco Marsala.
W klasie O-175 złoty medal także trafił w ręce reprezentacji Włoch,  rywalizacja o tytuł Mistrza Świata w tej klasie trwała jednak do ostatniej chwili po przeprowadzeniu wszystkich biegów dwóch zawodników będący na szczycie tabeli mieli identyczną ilość 1100 punktów.  O tym kto zostanie mistrzem musieli zgodnie z regulaminem na podstawie najlepszych uzyskanych czasów uzyskanych rozstrzygnąć sędziowie. Pierwsze miejsce zajął Giuseppe Rossi ( Włoch ), drugie Marian Jung  (Słowacja).
Mistrzem Świata  O-250 zdobywając komplet punktów został Alessandro Cremona ( Włochy ), przed swoim rodakiem Salvatore Chiuri.  Duże zamieszanie w wyścigu tej klasy wprowadziła biała flaga która w wyścigach o tytuły APBA oznacza ostatnie okrążenie, podczas pierwszego wyścigu kosztowała ona Chiuri 300 punktów który płynąc na drugiej pozycji pomylił ją z szachownicą oznaczającą koniec wyścigu... Po tym incydencie zaprzestano używania białej flagi w wyścigach o tytuły U.I.M.

W ramach zawodów przeprowadzonych na Florydzie zawodów o tytuły U.I.M. odbyły się tam także zawody w ramach amerykańskiej organizacji motorowodnej APBA , sensacją była tam Niemka Yonne Konig na co dzień startująca w F-500.  Yonne mimo tego że startowała na łodzi  dostarczonej przez gospodarzy zdobyła brązowy medal ustępując tylko Brandon Thirlby i Doug Hallowi z USA.
Jak wynika z lektury internetowych na forach  związanych ze sportem motorowodnym, amerykanom ciężko pogodzić się z porażką jaką w głównej mierze zgotowali im Włosi. Przyzwyczajeni do startów lotnych ( z zegarem ) winę swojej porażki widzą  głównie w  całkowicie dla nich nowym  starcie z zatrzymanym silnikiem i obowiązku utrzymania toru jazdy do pierwszej boi.