Serwis High Performance

TORN
Archiwum

Żnin 2011

Pogoda pokrzyżowała szyki organizatorom Motorowodnych Mistrzostw Europy w Żninie.

Aż trzy tytuły Motorowodnego Mistrza Europy czekały na zwycięzców wyścigów w klasach O-700, F-4S i T-400. Zawodnicy naszego klubu startowali w dwóch z nich. W klasie T-400 reprezentował nasz klub zeszłoroczna Mistrzyni Polski w tej klasie Agata Sołtan, a w klasie F-4S wicemistrzyni Świata Ada Przybył oraz Daria Przybył. Trzecią klasą , w której Mistrza Europy miały wyłonić  żnińskie zawody była klasa O-700.

Oprócz Ady i Darii na starcie Mistrzostw Europy w klasie F-4S stanęło łącznie siedemnastu zawodników. W sobotę mocno wiejący wiatr pozwolił na przeprowadzenie tylko jednego z dwóch zaplanowanych biegów, który wygrał  Łotysz Martin Morozs. Drugi na mecie był Manuel Saueressig z Niemiec. Ada ten bieg ukończyła na pozycji piątej, natomiast Daria na …

W niedzielę, podobnie jak w sobotę, pogoda nie rozpieszczała zawodników. Organizatorzy wykorzystywali każdą chwilę lżejszego wiatru, aby przeprowadzać kolejne wyścigi. Ostatecznie w klasach, gdzie rywalizowano o tytuł Mistrza Europy, udało się przeprowadzić po trzy z czterech zaplanowanych biegów . Po pewnym wygraniu dwóch niedzielnych biegów Mistrzem Europy w klasie F-4S został Manuel Saueressig, zaś drugie miejsce i srebrny medal zdobył Martin Morozs. Trzecie miejsce przypadło dla naszego rodaka ze Zduńskiej Woli Adriana Maniewskiego. Ada Przybył ostatecznie była szósta. Daria, w wyniku kolizji, w której brała udział w biegu numer trzy, nie była w stanie dalej kontynuować wyścigu i z dwoma ukończonymi biegami ulokowała się na pozycji szesnastej.

W klasie T-400 Mistrzem Europy został Juho-Matti Manninen, drugie miejsce zajął Mattias Dahlqvist, a trzecie Martin Wedin Rudefors. O wielkim pechu może mówić Marcin Mucha, który otarł się o srebrny medal. Mimo tego, że po wszystkich biegach zajmował pewną drugą pozycje , w wyniku protestu złożonego na jeden z elementów w jego silniku został on ostatecznie zdyskwalifikowany. Podobny los jak Marcina spotkał Fina Ville Makinena. On natomiast został ukarany dyskwalifikacją za brak jednej z zaślepek w silniku. Z tego zamieszania, jakie zgotowała kontrola techniczna sprzętu skorzystała nasza zawodniczka Agata Sołtan przesuwając się na piąte miejsce.

Pech nie opuszczał też naszego jedynego polskiego zawodnika Tadeusza Harezę startującego w klasie O-700. Mimo tego, iż jego sprzęt spisywał się w Żninie rewelacyjnie, ani razu nie udało mu się wystartować od pomostu startowego wraz z resztą zawodników i dopiero, gdy wszyscy kończyli zwrot na pierwszej boi startowej,  jego silnik „zaskakiwał” i rozpoczynał on gonitwę za całą stawką. Bieg numer 1 ukończył na pozycji piątej, co biorąc pod uwagę fatalny start było całkiem niezłym wynikiem. Niestety start do biegu numer dwa wyglądał podobnie. Jednak niestety tu do całego nieszczęścia doszła jeszcze awaria przekładni, co uniemożliwiło mu dalszą rywalizację i ogólnie ukończył on zawody na pozycji ósmej.

Z powodu braku możliwości pozwolenia na start większej ilości wyścigów nie przeprowadzono żadnego z zaplanowanych wyścigów w ramach Motorowodnych Mistrzostw Polski.